Plánovaná púť sa zatiaľ odkladá na neurčito.....
Chystá púť našej farnosti, prečítajte si kam pôjdeme:
KLÁŠTOR KAPUCÍNOV - Kremnické Bane (filiálka nábožného združenia sv. Jozefa)
Dary milosti sú rozličné, ale Duch je ten istý. Výzva sv. Františka, ktorá je adresovaná všetkým nám a ktorá sa nesie dejinami, aby sme žili Evanjelium roznecuje v mnohých túžbu hlbšie a vernejšie nasledovať Ježiša Krista v šľapajách assiského svätca. Jedni sa mu zasvätili v rehoľných komunitách, iní v manželskom zväzku vo svete. Každý z nás je povolaný a poslaný žiť Evanjelium Ježiša Krista. Nazrite do niektorých aktivít bratov kapucínov a nechajte sa strhnúť vy sami ku konaniu dobra.

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach
Romantický stredoveký kostolík ohradený nízkym obranným múrom osamelo stojí uprostred polí medzi obcami Kremnické Bane a Turček. Kostolík zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi pochádza z prelomu 13. a 14. storočia a radí sa k vzácnym kultúrnym pamiatkam. V jeho blízkosti sa nachádza kláštor kapucínov, a tiež známy a turisticky mimoriadne obľúbený geografický stred Európy označený balvanom a pamätnou tabuľkou.

ŠTIAVNICKÁ KALVÁRIA
Štiavnická kalvária patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch), vidno ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu (veľký kotol, ktorý vznikol prepadnutím stien sopky). Je nevšedná počtom zastavení a príbehom, ktorý rozpráva. Po rekonštrukcii sa stáva jednou z najnavštevovanejších miest regiónu.
Iniciátorom jej vybudovania bol páter František Perger (1700 – 1771) z miestnej komunity jezuitov. Postavil ju vďaka darom bohatých ťažiarov, hodnostárov i jednoduchých baníckych rodín. Donátorov pripomínajú erby na priečeliach jednotlivých zastavení.
S výstavbou sa začalo v roku 1745 a dokončená bola v roku 1751. Väčšina kalvárií má štrnásť zastavení, začínajú odsúdením Krista pred Pilátom a končia Božím hrobom. Banskoštiavnická kalvária má 17 zastavení, tri kostoly (Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol), zastavenie Žalár (Ecce homo) a Svätý hrob – jediný objekt postavený na opačnej, východnej strane kopca. Drevené reliéfy v kaplnkách predstavujú s typickou barokovou teatrálnosťou kľúčové okamihy Ježišovho života až po jeho umučenie a zmŕtvychvstanie. Výnimočnosť kalvárie spolu s citlivým zasadením do krajiny a nádherným výhľadom z nej robia jednu z najnavštevovanejších atrakcií.
V roku 2007 bola zaradená na Zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta, v roku 2008 sa z iniciatívy dobrovoľníkov začala jej generálna rekonštrukcia.

Alena Čaplová